Haber

ABD’den Rusya’yı kızdıracak Ukrayna kararı: Tüm NATO üyeleri aynı fikirde

Ukrayna Savunma İrtibat Kümesi, Almanya’daki Ramstein hava üssünde bir araya geldi.

“UKRAYNA’YA 55 MİLYAR DOLARDAN FAZLA GÜVENLİK YARDIMI SAĞLANDI”

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Ukrayna Savunma Temas Grubu’nun 11. toplantısının açılış konuşmasında, “Ukrayna bir yıldan uzun bir süre sonra güçlü bir şekilde ayakta duruyor” dedi ve grubun Ukrayna’ya 55 milyar dolardan fazla güvenlik yardımı sağladığını söyledi.

Gruptaki ülkelerin Ukrayna’ya mühimmat ve leopar tankları dahil askeri teçhizat sağladığına değinen Austin, “Ukrayna’nın havasını ve altyapısını korumak için hava savunma sistemleri de sağlandı. Buna ABD, Almanya ve ABD’den Patriot sistemleri de dahil. Hollanda: “Ortak çabalarımız Ukrayna için büyük bir fark yarattı. Bu iletişim grubu her zamankinden daha birleşik. Birliğimizi hiçbir şeyin bozmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

“BÜTÜN NATO MÜTTEFİKLERİ UKRAYNA’NIN NATO ÜYESİ OLACAĞI KONUSUNDA KABUL ETMİŞTİR”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna ziyaretinin ardından Ukrayna Savunma Temas Grubu toplantısına da katıldı. Stoltenberg, Ramstein Air’de gazetecilere verdiği demeçte, “Bütün NATO müttefikleri, Ukrayna’nın NATO üyesi olacağı konusunda anlaştılar, ancak şu anda ana odak noktası elbette Ukrayna’nın muzaffer olmasının nasıl sağlanacağı, savaş bittiğinde tarih tekerrür etmeyecek.” Temel. Ukrayna’ya saldırmaya, yeniden savaşmaya ve Avrupa’nın güvenliğini bozmaya devam edemeyeceğinden emin olmalıyız. Cephaneye ihtiyacımız var, yedek parçalara ihtiyacımız var, yakıta ihtiyacımız var, bakıma ihtiyacımız var, onarıma ihtiyacımız var, tüm sistemlerin çalıştığından emin olmak için desteğe ihtiyacımız var. Dün gece “Kiev’den döndüm ve Lider Zelensky ile konuştum. NATO Müttefikleri ve ortaklarının Ukrayna’ya sağladığı güçlü desteği gerçekten takdir ettiğini ve memnuniyetle karşıladığını, ancak aynı zamanda Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğimize güvendiğini söyledi.”

 

seydikemer-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu