Ekonomi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şen: Nobel Barış Ödülü Recep Tayyip Erdoğan’a verilmeli

AK Parti Araştırma, Geliştirme ve Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, 2023 seçim hazırlıklarını anlattı. Şen, Aralık ayının prestijiyle birlikte tüm partilerin oy oranlarının 2018 seçimlerine çok yakın olduğunu belirtti.

Şen, AK Parti geleneğinin bir sonraki seçim için seçimin ertesi günü çalışmalara başlanmasını emrettiğini söyledi. AK Parti’nin 2023 seçimleri için il ve ilçe teşkilatları, mahalle ve sandık örgütlerinden oluşan geniş bir kitleyi aynı anda seferber ettiğini anlatan Şen, “AK Parti’nin seferber ettiği ve seçime hazırlanan bu kitlenin toplamıdır. diğer birçok partininkiyle aynı.” Üye sayısından fazladır, bazılarının seçmen sayısından fazladır. Büyük bir makineyi, ‘örgüt makinemizi’ seçimler için seferber ettik. AK Parti teşkilat makinesi devreye girince kimse onun önünde duramaz.” dedi.

Seçim sandıklarında son durum

Örgütlerinin çalışmaları sonucunda oy oranlarının her zaman yükseldiğini kaydeden Şen, bu eğilimin devam ettiğini söyledi. Şen, “Mevcut durum şu ki diğer partiler bütünü olarak söylersem Aralık ayı itibariyle tüm partiler Haziran 2018 seçim sonuçları ile hemen hemen aynı noktada. 2018’de nokta çizgidir. Ama “Analizler gösteriyor ki AK Parti yüzde 45’i, Cumhurbaşkanımızın oyunu yüzde 55’i, Cumhur İttifakı’nın oyunu yüzde 55’i geçebilir” dedi.

“Nobel Barış Ödülü Recep Tayyip Erdoğan’a verilmeli”

Şen, dünyadaki ekonomik kriz, Kovid-19 ve Ukrayna-Rusya savaşı gibi küresel nedenlerin Türkiye’yi de etkilediğini ve buna bağlı olarak AK Parti’nin oy oranlarının zaman zaman düştüğünü söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın küresel ölçekteki güçlü liderliğinin vatandaşların gözünde ayrı bir yeri olduğunu belirten Şen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vatandaşımız ‘Evet bir sorun var ama bu sorunu yine Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki Cumhur İttifakı çözecek’ dedi. Bunu görüyor.Bu süreçte özellikle Ukrayna-Rusya savaşına çözüm getiren toplantılar Türkiye’de yapılıyor ve Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde tüm dünyada gündeme taşınıyor.400 milyon insanın açlık sorunu çözülüyor. Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki tahıl krizinde büyük bir zorluk var. İnsani krizin çözülmüş olması onun büyük bir siyasi lider olduğunu göstermiştir. Nobel Barış Ödülü Recep Tayyip Erdoğan’a verilmelidir.”

Bunda AK Parti’nin sahadaki ağır atağının da etkili olduğunu ifade eden Şen, “Seçmenlerimizden bazı sitemler ve olumsuz yaklaşımlar görüyorduk ama buna rağmen seçmenin ve kamuoyunun yanına gitmekten vazgeçmedik. , sürekli mahallede, sokakta, sokakta, çarşıda olduk. Binalarımızda durmadık. Ne kadar? “Binaların dışındaysanız veya odanızdaysanız, toplum içindeyseniz, iyi siyaset yapıyorlar Biz de öyle yaptık. Hep halkın içindeydik. Sıkıntıyı, sıkıntıyı, sorunu yerinde gördük. Böylece bize biraz mesafeli gelen seçmenimiz tekrar geri geldi” dedi.

“Altı sofra yerli ve milli değil”

Bu süreçte 6’lı masanın işini seçmenin de gördüğünü ifade eden Şen, “Altılı masanın bir kısır döngü içinde olması, yerli ve milli olmadığını vatandaşın anlaması, hatta o da 6’lı masanın işleyişini seçmenin de gördüğünü ifade etti. ‘Biden masası’dır, seçmene bundan bir şey çıkmayacağını gösterdi. Masanın etrafında toplanıp yediler, yediler. Onlar dağılırken, zaman kaybederken biz tüm teşkilat olarak halkın içindeydik.” terimleri kullandı.

“Altı masadaki küçük partiler binde birdir”

Her ay 3-4 anket yaptırdıklarını ve her zaman alanı takip ettiklerini belirten Şen, çalıştıkları firmalar dışındaki anket firmalarından çalışma arkadaşları ile de fikir alışverişinde bulunduklarını anlattı. Anket yapmayan, saçma sapan konuşan bir güruh olduğunu dile getiren Şen, “Yalan söylüyorlar, manipüle ediyorlar, ahlaksızlık yapıyorlar. Araştırma etiğine, bilim etiğine asla uymuyorlar. Zaten bilimsel uzmanlıkları da yok.” dedi.

CHP’den istifa eden avukat Mustafa Kemal Çiçek’in bazı anket şirketlerine ve medyaya 650 milyon lira dağıtıldığı tezini hatırlatan Şen, “Mustafa Kemal Çiçek’i mahkemeye vermekle tehdit ettiler. Bununla ne yapıldı” dedi. para? Bu paralarla yalan, manipülasyon ve dezenformasyon çalışmaları yapılmıştır” dedi.

6’lı masanın sandıklardaki oy oranlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Şen, “Son seçimde aldıkları oy oranlarının hepsi civarında. 6’lı masadaki küçük partiler binde bir. Bazen görüyoruz. yüzde olarak yüzde 1 veya biraz üzerinde ama çoğunlukla yüzde 1’in altında.” dedi.

“Gençlerin siyaseti okuma biçimleri farklı”

Genç seçmenlerden Kürt vatandaşlara, mülteci algısından ekonomik bahislere kadar farklı kategorilerde başka ayrı çalışmalarının da olduğunu kaydeden Şen, bu anketlerde bir önceki seçimde AK Parti’ye oy vermiş ama oy vermeyeceğini söyleyen vatandaşlara da bu anketlerin sorulduğuna vurgu yaptı. şimdi. 2023 seçimlerinde AK Parti’ye oy vermeyeceğini ifade ederek seçmene “Bu sebeplerle çalışırsak yine AK Parti’ye oy verir misiniz?” diye sordu. Sorulduğunda “Evet” cevabını aldıklarını ifade eden Şen, gençle ilgili izlenimlerini şöyle anlattı:

“Gençler umuda ve geleceğe odaklı. Bu konuda da haklılar. ‘Gençlik, apolitik ya da depolitize’ konusunda çok büyük bir yanılgı var. Aksine gençler siyasetle ilgileniyor ama siyaset yapma biçimleri siyaset okumak başkadır aslında o kadar da olmamalı yani 18 yaşındakiyle 78 yaşındaki insan dünyayı aynı mı okumalı? farklı görüyorlar, farklı şeyler istiyorlar ama odaklandıkları şey kendi gelecekleri, ülkelerinin geleceği ne olacak, bu kargaşa, gürültü, bu savaş niye? Haklılar ve korkuları var.”

Türkiye’nin politize bir siyasi yapıya sahip olduğuna işaret eden Şen, “Böyle toplumlarda yüzde 15-20-30 kararsız kalıyor. Zirveye çıkabiliyor bu normal. Çünkü genç tanımaya çalışıyor. Siyaset” gençlerin birinci uğraşı değil bunlar üçüncü dördüncü beşinci sırada geliyor çünkü hayatında birinci ve ikinci gelen şeyler farklı mesela ilk etapta eğitim alması gerekiyor yani , ‘Kararsız genç sayısı artarsa ​​ne yapacağız?’ Gençlerin bu kadar çok olacağını söylemek saçma.” ifadeleri kullandı.

“Üst üste 15 seçim kazanmamızın sebebi tüm kesimlerden oy almamızdır”

Şen, kadınların AK Parti’yi erkeklerden birkaç puan daha fazla desteklediğini belirtti. Her toplumsal kesimden oy alanların seçimi kazanabileceğini ifade eden Şen, “AK Parti’nin 15 seçimi arka arkaya kazanmasının nedeni, her ilden, her kesimden, her kesimden yüksek oy almasıdır. Yüzde 34 ile başlayıp yüzde 50’ye kadar oylarını artırmasının nedeni budur.” konuştu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu