Sağlık

Bakan Koca: SMA taraması ile erken tedavi etme şansımız oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen yıl mayıs ayında başlatılan SMA tarama programı kapsamında 760 bin 789 bebek ve 601 bin 507 yetişkini taradıklarını belirterek, “Uygun olan bebeklere erken tedavi şansı bulduk. SMA’lı.”

Sağlık Bakanı Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Mayıs 2022’de evlilik öncesi çiftlerin yeni doğan bebeklerine yönelik SMA tarama programını başlattık. Bugüne kadar 760 bin 789 bebek ve 601 bin 507 yetişkin taraması yaptık. SMA’lı uygun bebeklere erken tedavi.” Şansımız var. SMA’ya karşı yeni bir dönemdeyiz” dedi.

Bakan Koca, hekim tarafından SMA teşhisi konulan ve ilaç verilen bebeklerin tedavisine hemen başlandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Yenidoğan SMA tarama programında tanı alan ve Nusinersen tedavisi yükleme dozunu tamamlayan bebeklerde ilk 6 ay yaşama oranı yüzde 100 oldu. Genlerinizdeki SMA bir sonraki çocuğunuzda görünmeyi bekliyorsa? SMA’lı çocuğunuz olması, hiç çocuk sahibi olamayacağınız anlamına gelmeyebilir.Eğer çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, Aile Sağlığı Merkezinizde eşinize SMA risk taraması yaptırın.Kan örneği yeterlidir. Hasta evlatlarımız için tıbbi ve insani temeli yüksek, hastalığın bilimsel peşinde koşan; Sağlık Bakanlığı olarak SMA’ya yaklaşımımızın özeti budur. Umut olmak ve hayal kırıklıklarını önlemek misyonumuzdur. Toplum olarak, SMA taraması konusunda bilinçli.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu