Haber

Hamza Dağ: 27 Mayıs 1960 darbesi Türk siyasi tarihinde kara bir lekedir

27 Mayıs 1960 darbesi Türk siyasetinin üzerine kara bir bulut olarak indi.

Bundan tam 63 yıl önce sabah saatlerinde yönetim Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirildi.

Demokrasi yara alırken Türkiye’nin itibarı da büyük yara aldı. Menderes ve hükümet üyelerinin yargılandığı davalar Yassıada Spor Salonu’nda görüldü.

Sanıklara savunma hakkının bile verilmediği mahkemeler oldu.

Adnan Menderes’in idamı

Komite, Celal Bayar, Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu dışındakilerin idam cezalarını affetti. Celal Bayar’ın cezası yaş haddi nedeniyle müebbet hapse çevrildi.

Fatin Rüştü Şiddetli ve Hasan Polatkan 16 Eylül 1961’de şafak sökerken, Menderes ise 17 Eylül 1961’de İmralı Adası’nda saat 13.21’de sağlık muayenesini yapan tabip heyetinden sağlam rapor alındıktan sonra idam edildi.

Hamza Dağ’dan 27 Mayıs paylaşımı

Türk siyasi tarihine kara leke olarak yansıyan darbeyle ilgili olarak AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’dan mesaj geldi.

Hamza Dağ şu ifadeleri paylaştı;

“Demokrasi, milletin iradesine ve tercihine saygı kadar, güçlenen ve sağlam temeller üzerinde yükselen bir olgudur. 27 Mayıs 1960 darbesi, Türkiye siyasi tarihinde kara bir lekedir. fenomen.

Kara noktaları unutmadık ama Cumhurbaşkanımız Sn. @RTErdogan önderliğinde milleti vesayetin üzerine çıkararak ülkemizdeki darbe defterini kapattık.

Allah bu millete aynı acıları bir daha yaşatmasın. Bu vesileyle merhum Başbakan Adnan Menderes, Fatin Rüştü Güçlü ve Hasan Polatkan’ı rahmet ve minnetle anıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu