Haber

İsrail, Şifa Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesini vurdu! Bebekler kuvözden çıkarıldı

İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 39’uncu gününde de yoğunlaşarak devam ediyor. Savaşın ilk anından itibaren bölgeye uygulanan tam ambargo nedeniyle bölgedeki hastaneler zor koşullarla karşı karşıya.

Gazze’de Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı görüntülere göre, İsrail ordusu tarafından kuşatma altında tutulan ve yakıt ikmali yetersizliği nedeniyle alarma geçirilen Şifa Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesi vuruldu.

Görüntülerde yer alan doktorların, bölgede meydana gelen patlama nedeniyle oluşan toz nedeniyle nefes almakta güçlük çektiği kaydedildi.

Doktorlar, daha önce saldırılar ve yakıt yetersizliği nedeniyle hastane içinde yer değiştiren yoğun bakım hastalarının başka bir bölgeye tahliye edildiği bilgisini paylaştı.

YENİDOĞAN MERKEZİNDEKİ BEBEKLER KÜVİZDEN ÇIKARILDIKTAN SONRA HAYATINI KAYBETTİ

Görüntülere göre 30’dan fazla bebek Şifa Hastanesi Yeni Doğan bölümündeki kuvözlerinden çıkarılarak hastane çalışanları ve gönüllü sivillerin kollarında daha güvenli ve uygun bir yere nakledildi.

Doktorların bebekleri taşırken geçtikleri hastane koridorlarının yaralıların bulunduğu hasta yataklarıyla dolu olduğu, aynı koridorlarda evleri bombalandığı için yerinden edilen ve hastaneye sığınan sivillerin de olduğu görüldü.

Bu vahim durumdan bahseden Filistinli doktor, bebekleri taşıdıkları bölgenin özellikle prematüre bebekler için uygun olmadığını vurguladı.

Doktorlar normalde bebeklerin kuvözde kalması gerektiğini belirterek, ” Şu ana kadar içinde bulundukları koşullar nedeniyle 3 bebek hayatını kaybetti.” söylenmiş.

GÖREV ESNASINDA EŞİNİ KAYBETTİ

Başka bir görüntüde, İsrail’in uyguladığı abluka nedeniyle hastaneye gazeteciler dahil hiç kimsenin ulaşamaması nedeniyle, hastanenin sağlık çalışanlarından birinin oradaki insani trajediyi aktarmak için muhabir olarak çalıştığı görüldü.

Hastane çalışanının kendisine mikrofon uzattığı doktor, İsrail bombardımanında eşini kaybettikten sonra annesiz kalan iki küçük çocuğuyla birlikte hastanede çalıştığını anlattı.

Yoğun bakım ünitesinde çalışan doktor İsam Radi şunları söyledi: Eşim ben görevdeyken şehit oldu. Çocuklarımı da yanımda götürmek zorunda kaldım. Hala görevdeyim. Her şeye rağmen Allah’a hamd olsun.“dedi.

fethiyeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu