Haber

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi Ermenistan’ı ziyaret etti

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, bölge ziyaretleri kapsamında dün Azerbaycan’ın ardından Ermenistan’ın başkenti Erivan’a gitti.

Ermenistan’ın resmi haber ajansı Armenpress’in haberine göre Sisi, bugün Cumhurbaşkanlığı yerleşkesinde resmi törenle karşılandı. Törenin ardından Ermenistan Cumhurbaşkanı Vaagn Khachaturyan ve Sisi ikili ve heyetler arası görüşmelerde bulundu.

Khachaturyan yaptığı basın açıklamasında, iki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda geliştiğini, Ermenistan ile Mısır’ın birçok alanda işbirliği yaptığını belirtti.

Haçaturyan, iki ülke arasındaki işbirliğine ilişkin bugüne kadar 50’den fazla belgenin imzalandığını ve mevcut ziyaret kapsamında çok sayıda belgenin imzalanarak bu sayıya eklendiğini ifade ederek, Sisi ile yaptığı görüşmede güvenliğin sağlanmasına ilişkin konuların ele alındığını kaydetti. Bölgede güvenlik ve istikrar ele alındı.

Sisi ise Güney Kafkasya bölgesi, Ortadoğu ve genel olarak küresel güvenlik konularını ele aldıklarını ifade etti.

Sürdürülebilir, kapsamlı ve adil bir barışa ulaşmak için Haçaturyan ile diyalog ve müzakerenin değerini bir kez daha teyit ettiklerini belirten Sisi, bu ziyaretle Ermenistan ile Mısır arasındaki ilişkilerin özellikle ekonomik alanda gelişeceğine inandığını vurguladı.

Bölge ziyaretleri kapsamında 25 Ocak’ta Hindistan’a giden Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, ardından 28 Ocak’ta Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşmek üzere Azerbaycan’a gitti.

haber-buldan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu