Teknoloji

Şimdi ise filmin senaryosunu yazan yapay zeka geliştirildi: İşte Dramatron…

DeepMind tarafından geliştirilen, dramatronadlı yapay zeka yazılımı tiyatro oyunları, filmler ya da diziler için başlık, karakter açıklamaları ve diyaloglar üretebiliyor. Böylece senaryo yazabilir.

Hiç büyük hit olacağını bildiğiniz halde senaryosunu yazmaya başlamadığınız bir film veya dizi düşündünüz mü? DeepMind, ilk adımı atmanıza yardımcı olabilecek bir yapay zeka aracı geliştirdi. Dramatron adlı araç, karakter açıklamaları, olay örgüsü noktaları, konum açıklamaları ve diyaloglar oluşturabilen bir “ortak yazma” aracıdır. Yazarlar, Dramatron’un önerilerini derleyerek, düzenleyerek ve yeniden yazarak kendi senaryolarını oluşturabilecekler.

Başlamak için bir OpenAI API anahtarına ve Dramatron’un “saldırgan metin” çıktısı alma riskini azaltmak istiyorsanız bir Perspective API anahtarına ihtiyacınız olacak. Araştırmacılardan bu aracı test etmek için senaryoları birlikte yazmaları istendi. 15 oyun yazarı ve senaristle çalıştı. Yayınlanan araştırma makalesine göre oyun yazarları, aracı tam bir senaryo oluşturmak için kullanmayacaklarını söyleyerek yapay zekanın çıktısının formülsel olabileceğini belirtmişler. Bununla birlikte, Dramatron’un dünya inşası için yararlı olacağını veya olay örgüsünü veya karakterleri değiştirmek açısından diğer yaklaşımları keşfetmelerine yardımcı olacağını söylediler. Başka bir deyişle, yapay zekanın “yaratıcı fikir üretimi” için yararlı olabileceğini düşünüyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu