Ekonomi

Bulgaristan’ın Schengen vize başvurusu Türk nakliye firmalarını zor durumda bıraktı

Bulgaristan’ın Schengen vizesi olan uluslararası tır şoförleri için ‘öncelikli olarak Schengen ülkesine girme zorunluluğu’ uluslararası taşımacılık yapan Türk firmalarını ve şoförlerini sıkıntıya soktu.

Bulgaristan tarafından 12 Mayıs’ta Schengen vizesi ile Bulgaristan üzerinden Schengen ülkelerine seyahat edecek diğer ülke vatandaşlarının, ülke üzerinden transit geçiş yapabilmek için mevcut Schengen vizeleri ile Schengen ülkesine giriş yapmalarına karar verildi. Schengen vizesi ile ülkesinde yük boşaltma ve taşınmasına izin vermeyen Bulgar hükümeti, uluslararası nakliye şirketlerini ve şoförleri sıkıntıya sokan bu konuda kendi vizesini istedi.

Ulaştırma Dünyası Uluslararası Şoförler Derneği Lideri Hakan Yücel, neredeyse çıkmaza girdiklerini ve bu kasıtlı uygulamaların daha çok Türk firmaları ve şoförlerine yapıldığını belirterek, “Bulgaristan her zamanki gibi üzerimize yük olmaya devam ediyor. Schengen vize başvurusu başladı. 20 Mayıs’tan beri Türk tır şoförlerine yapılıyor.Süresi biten bir arkadaşımız bu vizeyi tekrar aldığında Bulgaristan kendi ülkesinden geçebilmek için kendi vizesini istiyor.Ayrıca sizin aldığınız Schengen ülkesine gidecek. vize ve pasaportunuza orada damga basılarak buradan tekrar geçiş ve dönüş yapmanıza imkan tanınacaktır.Bulgaristan Avrupa Birliği ülkesi değil ama Schengen ülkesi de değil.Zorlaştırarak düşünceler üretmeye devam ediyor.Biz bunun ızdırabını çekiyoruz. Nakliyeciler olarak vize serbestisi istiyoruz.Bulgaristan kural olarak kendi vizesini ilk geçişte veriyor.Yük boşaltacaksanız yine kendi vizesini istiyor.Bu Türk şoförler için yapmış olduğu bir uygulama. . Yük gemilerimiz oraya gidemez” dedi.

habergurgentepe.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu